
RTG panoramiczne – dysponujemy bardzo nowoczesnym i oszczędnym urządzeniem cyfrowym Planmeca Pro One. Urządzenie to pozwala na wykonanie projekcji z bardzo minimalną dawką promieni RTG w przystępnej cenie. Dodatkowe oprogramowanie dedykowane obrazowaniu stawów skroniowo-żuchwowych pozwala na wykonywanie specjalistycznych projekcji niezbędnych do wstępnej diagnostyki tej grupy schorzeń. Wyniki wydajemy na płytach CD od razu w dniu badania.
Metody diagnostyczne z których korzystamy możemy podzielić na metody wykorzystywane w diagnostyce dysfunkcji żucia człowieka oraz diagnostykę ogólnostomatologiczną.


Metody wykorzystywane w diagnostyce dysfunkcji układu żucia to:
– elektromiografia
– kinezjografia
– aksjografia
– sedymentacja obrazu Dicom
– tomografia wolumetryczna
– USG
– rezonans magnetyczny
– rtg panoramiczne
Z tomografii wolumetrycznej, USG, rezonansu magnetycznego korzystamy zlecając wykonanie badań w doskonałych ośrodkach diagnostyki obrazowej w Bydgoszczy – pozostałe badania wykonujemy w oparciu o własną bazę sprzętową.
Aparaty z których korzystamy w codziennej pracy to:
– myomonitor K7- myotronics.com
– Cadiax compact
– Freecorder
– Planmeca Pro One
– T-scan
Niezależna od metod diagnostycznych realizowanych za pomocą aparatów, które używamy w codziennej pracy w diagnostyce dysfunkcji układu stomatognatycznego człowieka, a w tym również w diagnostyce patologii w stawach skroniowo-żuchwowych korzystamy z następujących metod obrazowania:
– USG ssż
– tomografia wolumetryczna ssż
– rezonans magnetyczny ssż i kręgosłupa szyjnego
Rekomendowane przez nas ośrodki diagnostyki obrazowej to pracownie Dr nauk medycznych Łukasza Drewy i Aparto-med, pracownia Dr nauk medycznych Przemysława Czyszkowskiego.
W przypadku analizy obrazów Dicom czyli CT i RM stosujemy najnowocześniejszą technikę warstwowania, która jest nieocenioną metodą analizowania patologii w najtrudniejszych przypadkach. Metoda ta polega na sedymentacji obrazu 3D powstałego w kilku rzutach oraz wielu warstwach grubości poniżej 1mm uzyskanych w formacie Dicom. Metodyka została opracowana przez zespół naukowców z Uniwersytetu Harvarda w 1997r. i po wielu testach wprowadzono ją do codziennej praktyki diagnostycznej na całym świecie. Pierwsze szkolenia lekarzy rozpoczęły się w 2005r. Podstawą metody warstwowania było stworzenie oprogramowania Slicer, które od tej pory jest systematycznie rozszerzane i wprowadzane do kolejnych działów medycyny. Metodę tą zastosowaliśmy w 2019r. jako pierwsi w Polsce. Obecnie dysponujemy możliwościami transformacji obrazu Dicom również dla specjalistów zajmujących się diagnostyką i terapią stawów skroniowo- żuchwowych człowieka spoza naszej praktyki.