Higienizacja

HIGIENIZACJA

Higienizacja

HIGIENIZACJA

Higienizacja zębów

W naszym gabinecie wykonujemy zabiegi profilaktyczne mające na celu zachowanie prawidłowego stanu higieny jamy ustnej. Naszym pacjentom proponujemy cały pakiet zabiegów profesjonalnego oczyszczania zębów:

1. Wskaźnik fuksynowy – określany każdorazowo do oceny higieny jamy ustnej. Za pomocą specjalistycznych preparatów wybarwiona zostaje płytka nazębna, a następnie metodą liczbową oceniany jest stan higieny jamy ustnej. Wybarwianie złogów jest zabiegiem bardzo pomocnym w całym procesie nauczania właściwej higieny jamy ustnej oraz niezwykle przekonującym sposobem motywacji i kontroli.

2. Scaling – dokładne oczyszczenie zębów metodą ultradźwiękową ze złogów kamienia nad i poddziąsłowego.

3. Piaskowanie to zabieg, który pozwala usunąć osad z nawet najbardziej niedostępnych miejsc takich jak bruzdy na powierzchniach zębów czy przestrzenie międzyzębowe. Podczas zabiegu piaskarka pod ciśnieniem i z odpowiednią ilością wody rozpyla w jamie ustnej drobny proszek.

4. Polishing – na zęby nakłada się specjalną pastę, która ma właściwości ścierne i polerujące. Następnie poleruje się powierzchnie zębów odpowiednimi szczotkami i gumkami. Za pomocą gumek o odpowiednich kształtach lub specjalnych pasków do polerowania oczyszcza się przestrzenie międzyzębowe. Po takim zabiegu zęby będą odpowiednio wypolerowane, co utrudni ponowne odkładanie się kamienia nazębnego.

5. Fluoryzacja – wzmacnia szkliwo i zabezpiecza przed kwasami produkowanymi przez bakterie próchnicowe. Po oczyszczeniu zębów nakładany jest preparat w postaci pianki, żelu lub lakieru aby nasycić płytkę zęba fluorem, który przenika do szkliwa.

6. Instruktaż prawidłowej higieny jamy ustnej.

Podczas zabiegu korzystamy z profesjonalnego sprzętu oraz materiałów firm takich jak: Satelec, KAVO.

Usuwanie kamienia nazębnego

Kamień nazębny jest ciemnym osadem, który tworzy się na powierzchni zębów. Przyczyną jego powstawania jest nieregularnie lub niezbyt dokładnie usuwana płytka nazębna, która tworzy się wskutek obecnych w ślinie bakterii. Płytka nazębna mineralizuje się na zębach i formuje twardy i dość mocno przylegający do zębów nalot. Niestety, nie da się go usunąć zwykłym szczotkowaniem. Pod osadem tym gromadzą się oczywiście liczne bakterie, które mogą doprowadzić do powstania próchnicy, zapalenia dziąseł, ubytków oraz do paradontozy.

Usuwanie kamienia nazębnego jest zabiegiem szybkim i bezbolesnym wykonywanym przy użyciu sprzętu, który nazywa się skalerem ultradźwiękowym. Urządzenie to wytwarza bardzo delikatne, jednak skuteczne drgania, które trwale rozbijają kamień nazębny i usuwają go z powierzchni zębów. Po zabiegu tym, stomatolog lub higienistka zajmują się dokładnym wypolerowaniem powierzchni zębów.

Na koniec wizyty nasi specjaliści udzielają krótkiego instruktażu, w którym przedstawiają sposób prawidłowego szczotkowania tak, aby kamień się nie osadził ponownie.

Fluoryzacja

Fluoryzacja jest jednym z zabiegów higienizacji zębów. Prawidłowo wykonana, zapobiega powstawaniu zmian próchnicowych na zębach, a także wzmacnia szkliwo. Fluor jest pierwiastkiem chemicznym, który odgrywa ważną rolę w procesie budowy kości oraz zębów. Jego niedobór doprowadza zazwyczaj do osłabienia szkliwa oraz do nadwrażliwości zębów. Fluoryzacja jest zabiegiem profilaktycznym wykonywanym w gabinetach dentystycznych. Mogą się na niego zapisać zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. Głównym wskazaniem do przeprowadzenia fluoryzacji jest nadwrażliwość szyjek zębowych, demineralizacja zębów oraz przebarwienia.

W pierwszym etapie fluoryzacji zęby są dokładnie oczyszczane przy wykorzystaniu specjalnej szczoteczki. Następnie nakładany jest preparat, który zawiera dużą dawkę fluoru. Jest to najczęściej żel, lakier lub też pianka. W przypadku żelu oraz lakieru preparat utrzymuje się na powierzchni kilka godzin, w tym czasie fluor zostaje wchłonięty przez szkliwo. Piankę nakłada się natomiast na specjalistyczne, jednorazowe i zintegrowane łyżki, a następnie zakłada się je wraz z pianką na górne i dolne zęby pacjenta na mniej więcej 5 minut. Po upływie tego czasu należy dokładnie wypłukać jamę ustną.

Piaskowanie zębów

Piaskowanie zębów to zabieg przeprowadzany w ramach higienizacji zębów. Polega na usunięciu płytki nazębnej, która powstaje wskutek gromadzenia się osadów różnego pochodzenia. Zabieg piaskowania zapobiega między innymi paradontozie oraz rozwojowi próchnicy, pomaga uzyskać również piękny, biały uśmiech.

Zęby oczyszczane są strumieniem zawiesiny, która zawiera usuwające brud drobinki wodorowęglanu sodu lub glicyny. Ciecz ta dodatkowo wzbogacona jest pęcherzykami powietrza oraz innymi związkami. Dzięki tym właściwościom zawiesina jest w stanie dotrzeć do wielu zakamarków zębów i tym samym usunąć trudno dostępny zwykłą szczoteczką osad. Do zabiegu tego wykorzystuje się urządzenie nazywane piaskarką stomatologiczną.

Warto wspomnieć, że piaskowanie nie niszczy szkliwa, jest również bezbolesne, nie trzeba używać zatem znieczulenia. Cały zabieg trwa mniej więcej od 20 do 30 minut. Na koniec przeprowadzany jest zwykle zabieg fluoryzacji. Zęby zostają pokryte preparatami bogatymi we fluor.

Scaling

Scaling polega na usuwaniu z powierzchni zębów złogów kamienia nazębnego. Do przeprowadzania omawianego zabiegu wykorzystywany jest skaler ultradźwiękowy.

Niedokładne szczotkowanie zębów prowadzi do odkładania się płytki nazębnej. Płytka nazębna to nic innego, jak resztki pokarmu, bakterie, ślina. Z czasem płytka nazębna zmienia się w niemożliwy do usunięcia domowymi sposobami kamień nazębny. Sprzyja to namnażaniu się bakterii i prowadzi do różnego typu powikłań, na przykład podrażnienia dziąseł i stanu zapalnego, a także zwiększonego ryzyka rozwoju próchnicy i paradontozy. Warto zaoszczędzić sobie tego typu problemów i pamiętać o regularnym scalingu.